Obecnie jakość wody w naszych kranach znacznie się poprawiła, przez co w wielu miastach dodatkowe uzdatnianie wody nie jest konieczne. Są jednak miejsca, gdzie woda jest mocno chlorowana lub pochodzi z ujęć gorszej jakości. Warto poznać nieco informacji na temat uzdatniania wody w warunkach domowych oraz skuteczności tych metod.
Filtrowana woda jest destylowana – MIT
Dzbanki filtrujące obecne w wielu domach powodują oddzielenie nadmiaru soli wapnia powodującej osadzanie się kamienia, natomiast nie wywołuje całkowitej demineralizacji wody. Jest to bezpieczne uzdatnianie wody w warunkach domowych, o ile pamiętamy o regularnej wymianie filtrów w dzbankach.
Dzieci nie mogą spożywać wody filtrowanej – MIT
Kolejny mit to zakaz podawania wody filtrowanej dzieciom. Jest wręcz przeciwnie, woda filtrowana jest wręcz polecana dla maluchów, zgodnie z opinią wydaną przez Instytut Matki i Dziecka.
Woda filtrowana jest lepsza do stosowania w kuchni – FAKT
Dzbanki filtrujące stosowane na co dzień poprawiają jakość wody, a nawet jej walory smakowe i zapachowe. Z tego powodu uzdatniona w ten sposób woda lepiej sprawdza się do picia i przygotowywania posiłków.
Filtrowanie wody jest tanie – FAKT
Minęły czasy, gdy filtrowanie wody było drogim luksusem. Szacuje się, że miesięczny koszt wymiany filtrów w dzbankach to zaledwie…10 złotych!
Woda mineralna jest lepsza niż kranówka – MIT
Po przefiltrowaniu, woda kranowa ma podobne właściwości, co mineralna woda butelkowana. Nie ma więc sensu przepłacać i kupować wodę w sklepach, jeśli możemy mieć ją w domu, wykorzystując proste metody na uzdatnianie wody.