LCD, Plazma czy LED?

Obecna rynkowa oferta telewizorów jest na tyle bogata, że często klienci mają ogromny kłopot z poprawnym wyborem interesującego ich modelu.
Z pozoru niewiele różniące się zewnętrznie produkty potrafią być diametralnie różne od strony technicznej. Podstawową różnicą we wszystkich telewizorach jest ekran, którego rodzaje występują aż 3. Czym dokładnie się od siebie różnią?

Jaki ekran wybrać do domowego telewizora?

Obecnie oferowane telewizory podzielić można na te posiadające ekran LCD, plazmowy i LED. Każdy z nich posiada całkowicie inną technologie produkcji obrazu, a co za tym idzie inne zalety ale też i wady.
Zdecydowanie najstarszą z tych technologi jest LCD. Polega ona na sterowaniu za pomocą sygnałów elektrycznych ciekłymi kryształkami, które odpowiednio ustawiając się między sobą, generują obraz na ekranie telewizora.
Powstały w ten sposób obraz charakteryzuje się całkiem przyzwoitą jakością, jednak jedynie w przypadku natywnej rozdzielczości. Zmiana jej w górę lub w dół powoduje zauważalne pogorszenie się obrazu.

telewizor LED

Telewizor LED jest znacznym rozwinięciem tej technologi. Zastosowane do podświetlenia diody w ogromnym stopniu poprawiają kontrast obrazu, jego głębie i odwzorowanie kolorów.
Telewizor plazmowy to natomiast całkowicie inna filozofia produkcji ekranów. Zamiast ciekłych kryształków znajduje się tu wytwarzana z ksenonu i neonu plazma, która generuje obraz. Rozwiązanie to cechuje się doskonałą jakością, jednak cierpi na ogromne zapotrzebowanie energii oraz wypalanie się używanych gazów.
Z tego powodu wydaje się, że telewizory LED są najlepszym rozwiązaniem do domowych zastosowań.

Musisz także przeczytać!

Remont kuchni – jak się przygotować?

Remont kuchni – jak się przygotować?

Komputer nie psuje wzroku?

Komputer nie psuje wzroku?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *