Czy pranie zabija bakterie?

Codzienna higiena powinna polegać nie tylko na tym, że dokładnie czyści się całe ciało, ale również powinna uwzględniać noszenie czystych ubrań. Odzież wierzchnia, zwłaszcza latem, gdy temperatury są wysokie, wykazuje dużą tendencję do przesiąkania potem, a to z kolei jest świetne środowisko do namnażania się bakterii czy grzybów.

Pranie praniu nierówne

Delikatne materiały wymagają ostrożnego prania. Producenci zalecają zazwyczaj pranie takich ubrań w niskich temperaturach i przy słabych obrotach bębna pralki podczas wirowania. Chociaż taka praktyka może być korzystna dla ubrań, to jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę zdrowie człowieka. Zbyt niska temperatura prania nie zabije bowiem namnożonych bakterii. Jedynie wysoka temperatura może dać taką gwarancję – jest to minimum sześćdziesiąt stopni. Czas prania także ma znaczenie, choć w tym przypadku już nieco mniejsze.

temperatura prania

Zabrudzenia których nie widać gołym okiem

Ubrania zazwyczaj trafiają do pralki z dwóch powodów. Pierwszym z nich są widoczne zabrudzenia, a drugim nieprzyjemny zapach. Warto czas prania dopasowywać do stopnia zabrudzenia jednak pamiętając przy tym, że nie każdy brud widać gołym okiem. Wysoka temperatura to gwarancja czystych ubrań. Bakterie giną zarówno podczas prania w wysokiej temperaturze jak i w trakcie prasowania. Wysoka temperatura prania odzieży i pościeli zalecana jest zwłaszcza przy problemach skórnych i grzybicach. Pomaga uchronić pozostałych członków rodziny przed zarażeniem się drobnoustrojami.

Musisz także przeczytać!

Remont kuchni – jak się przygotować?

Remont kuchni – jak się przygotować?

LCD, Plazma czy LED?

LCD, Plazma czy LED?

Komputer nie psuje wzroku?

Komputer nie psuje wzroku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *