Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Choinki w doniczce świetnie się prezentują i są bardzo praktyczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Plusy choinek w doniczce

Takie drzewka są praktycznie pozbawione minusów. Mają za to szereg zalet:

  • choinkę w doniczce możesz przestawiać, zmieniając koncepcję aranżacji wnętrza lub transportując drzewko;
  • może być wystawiona na taras, do ogrodu lub pozostawiona w domu. Z ogrodu usuniesz ją np. podczas wyprowadzki, więc dla osób wynajmujących jest bardziej praktyczna niż iglaki w ziemi;
  • będzie dłużej świeża, bo w doniczce znajduje się podłoże z odpowiednim nawozem;
  • doniczka to dodatkowa wysokość i więcej miejsca na prezenty.

Jak wybrać doniczkę?

Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na doniczkę, tymczasem to choinka powinna być najważniejsza. Ale nie można ignorować pojemnika, w którym jest umieszczona, bo to od niego zależy trwałość i wygląd. Przede wszystkim zwracaj uwagę na wielkość, szczególnie jeśli chcesz, by choinka posłużyła Ci długo. Przesadzanie iglaków jest ryzykowne, więc choinka raczej pozostanie już w tej doniczce, w jakiej przywieziesz ją ze sklepu.

Nie zwracaj natomiast uwagi na wygląd doniczki. Czarne czy brązowe z plastiku może i wyglądają mało atrakcyjnie, ale możesz je włożyć w domu w dowolną osłonkę wysadzaną kamieniami, fluorescencyjną czy pokrytą brokatem. Najprostszy patent to choinka w doniczce przykrytej workiem jutowym lub obwiązaną kokardą.

Nie musisz szczegółowo sprawdzać podłoża, w jakim jest choinka, ale zwróć uwagę, czy nie ma na nim śladu pleśni.

Choinka w doniczce – żywa czy nie?

Gdy w marketach zaczęły pojawiać się pierwsze choinki w doniczce, w mediach zachwalano drzewko, które można później przesadzić do gruntu jako najbardziej ekologiczne i trwałe. Szybko jednak okazało się, że większość choinek w doniczce nie nadaje się do przesadzania. Niektóre w ogóle nie mają korzeni – to jedynie kikuty drzewek włożone do ziemi. Czy to oszustwo? O ile sprzedawca nie twierdzi, że takie drzewko jest ukorzenione, to nie. Ucięta choinka w doniczce wypełnionej ziemią i tak przetrwa dłużej niż taka sama w stojaku bez podłoża. Drzewo będzie miało skąd czerpać wilgoć, więc nie wyschnie tak szybko.

Możesz też kupić żywą choinkę w doniczce. To wygodne, bo możesz ją przestawiać i trzymać np. na tarasie w czasie roku i w domu w okresie świątecznym. Ale nie licz na to, że po paru miesiącach w doniczce drzewko z łatwością przeniesiesz do gruntu. Czasem takie sadzonki przyjmują się, ale najlepiej przesadzać je jesienią i wiosną, by roślina miała szansę się ukorzenić. Musisz też pamiętać, by pod nią w dole w ziemi umieścić kompost lub specjalny nawóz do iglaków. Najłatwiej przyjmują się bardzo młode sadzonki, takie jakie rozdają czasem różne organizacje w zamian za makulaturę czy podczas Dni Ziemi. Duży świerk raczej nie urośnie w ogrodzie wysadzony z doniczki.

Jak odróżnić żywą choinkę w doniczce od ciętego drzewka? Tak naprawdę masz małe szanse. Wskazówką może być wielkość – korzenie 1,5-metrowego drzewa są zbyt duże, by było możliwe ich zmieszczenie w zwykłej doniczce.

Gdzie kupić choinkę w doniczce?

Szukając choinek w doniczce, unikaj marketów, bo rośliny rzadko mają w nich optymalne warunki do rozwoju i mogą być zarażone chorobami. Szczególnie, jeśli planujesz później wysadzić choinkę do gruntu, jest ważne, by nie zaraziła Twoich roślin ogrodowych patogenami czy grzybami. Teraz choinkę w doniczce możesz kupić nawet z dostawą do domu. Taką możliwość oferuje sklep www.hoho-choinka.pl/sklep w Warszawie i miejscowościach satelickich. To wygodne, bo choinkę w doniczce dość trudno zmieścić w samochodzie i przetransportować ze sklepu. Opcja dowozu pod drzwi domu zdejmie z Ciebie część przedświątecznych obowiązków.

Musisz także przeczytać!

Obsługa firm BHP Warszawa – outsourcing szkoleń i usług!

Obsługa firm BHP Warszawa – outsourcing szkoleń i usług!

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Galwanizacja jako proces wzmacniania metali

Galwanizacja jako proces wzmacniania metali

Dlaczego czujnik dymu jest taki ważny

Dlaczego czujnik dymu jest taki ważny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *