Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Choinki w doniczce świetnie się prezentują i są bardzo praktyczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Plusy choinek w doniczce

Takie drzewka są praktycznie pozbawione minusów. Mają za to szereg zalet:

  • choinkę w doniczce możesz przestawiać, zmieniając koncepcję aranżacji wnętrza lub transportując drzewko;
  • może być wystawiona na taras, do ogrodu lub pozostawiona w domu. Z ogrodu usuniesz ją np. podczas wyprowadzki, więc dla osób wynajmujących jest bardziej praktyczna niż iglaki w ziemi;
  • będzie dłużej świeża, bo w doniczce znajduje się podłoże z odpowiednim nawozem;
  • doniczka to dodatkowa wysokość i więcej miejsca na prezenty.

Jak wybrać doniczkę?

Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na doniczkę, tymczasem to choinka powinna być najważniejsza. Ale nie można ignorować pojemnika, w którym jest umieszczona, bo to od niego zależy trwałość i wygląd. Przede wszystkim zwracaj uwagę na wielkość, szczególnie jeśli chcesz, by choinka posłużyła Ci długo. Przesadzanie iglaków jest ryzykowne, więc choinka raczej pozostanie już w tej doniczce, w jakiej przywieziesz ją ze sklepu.

Nie zwracaj natomiast uwagi na wygląd doniczki. Czarne czy brązowe z plastiku może i wyglądają mało atrakcyjnie, ale możesz je włożyć w domu w dowolną osłonkę wysadzaną kamieniami, fluorescencyjną czy pokrytą brokatem. Najprostszy patent to choinka w doniczce przykrytej workiem jutowym lub obwiązaną kokardą.

Nie musisz szczegółowo sprawdzać podłoża, w jakim jest choinka, ale zwróć uwagę, czy nie ma na nim śladu pleśni.

Choinka w doniczce – żywa czy nie?

Gdy w marketach zaczęły pojawiać się pierwsze choinki w doniczce, w mediach zachwalano drzewko, które można później przesadzić do gruntu jako najbardziej ekologiczne i trwałe. Szybko jednak okazało się, że większość choinek w doniczce nie nadaje się do przesadzania. Niektóre w ogóle nie mają korzeni – to jedynie kikuty drzewek włożone do ziemi. Czy to oszustwo? O ile sprzedawca nie twierdzi, że takie drzewko jest ukorzenione, to nie. Ucięta choinka w doniczce wypełnionej ziemią i tak przetrwa dłużej niż taka sama w stojaku bez podłoża. Drzewo będzie miało skąd czerpać wilgoć, więc nie wyschnie tak szybko.

Możesz też kupić żywą choinkę w doniczce. To wygodne, bo możesz ją przestawiać i trzymać np. na tarasie w czasie roku i w domu w okresie świątecznym. Ale nie licz na to, że po paru miesiącach w doniczce drzewko z łatwością przeniesiesz do gruntu. Czasem takie sadzonki przyjmują się, ale najlepiej przesadzać je jesienią i wiosną, by roślina miała szansę się ukorzenić. Musisz też pamiętać, by pod nią w dole w ziemi umieścić kompost lub specjalny nawóz do iglaków. Najłatwiej przyjmują się bardzo młode sadzonki, takie jakie rozdają czasem różne organizacje w zamian za makulaturę czy podczas Dni Ziemi. Duży świerk raczej nie urośnie w ogrodzie wysadzony z doniczki.

Jak odróżnić żywą choinkę w doniczce od ciętego drzewka? Tak naprawdę masz małe szanse. Wskazówką może być wielkość – korzenie 1,5-metrowego drzewa są zbyt duże, by było możliwe ich zmieszczenie w zwykłej doniczce.

Gdzie kupić choinkę w doniczce?

Szukając choinek w doniczce, unikaj marketów, bo rośliny rzadko mają w nich optymalne warunki do rozwoju i mogą być zarażone chorobami. Szczególnie, jeśli planujesz później wysadzić choinkę do gruntu, jest ważne, by nie zaraziła Twoich roślin ogrodowych patogenami czy grzybami. Teraz choinkę w doniczce możesz kupić nawet z dostawą do domu. Taką możliwość oferuje sklep www.hoho-choinka.pl/sklep w Warszawie i miejscowościach satelickich. To wygodne, bo choinkę w doniczce dość trudno zmieścić w samochodzie i przetransportować ze sklepu. Opcja dowozu pod drzwi domu zdejmie z Ciebie część przedświątecznych obowiązków.

Musisz także przeczytać!

Rodzaje kasz i ich właściwości

Rodzaje kasz i ich właściwości

Obsługa firm BHP Warszawa – outsourcing szkoleń i usług!

Obsługa firm BHP Warszawa – outsourcing szkoleń i usług!

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Galwanizacja jako proces wzmacniania metali

Galwanizacja jako proces wzmacniania metali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *