Ubezpieczenia komunikacyjne – na co zwracać uwagę ubezpieczając samochód?

Ubezpieczenia komunikacyjne są najważniejszą częścią całego rynku ubezpieczeń w Polsce. Oprócz polis obowiązkowych, wybrać możemy również inne rodzaje ubezpieczeń. Wszystkie z nich zapewniają nam różne formy ochrony przed niekorzystnymi następstwami wypadków i innych zdarzeń związanych z używaniem pojazdów silnikowych. 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Każdy posiadacz samochodu i innego pojazdu silnikowego (ciągnik rolniczy, motorower, pojazd wolnobieżny, przyczepa) zobowiązany jest do opłacenia polisy OC. Obowiązek ten nakłada na niego ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie OC daje ochronę przed finansową odpowiedzialnością, którą kierowca ponosi w razie spowodowania wypadku – jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Co ważne, ochronie finansowej podlega nie tylko mienie uczestników ruchu, ale także życie i zdrowie osób poszkodowanych. Fakt, że ktoś nie korzysta z pojazdu, nie wyklucza obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC.

ubezpieczenie samochodu

Nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Inne polisy, które są formą nieobowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, w znaczący sposób podnoszą komfort korzystania z niego. To poduszka finansowa, która chroni właściciela samochodu przed nieoczekiwanymi zdarzeniami z jego udziałem i ich konsekwencjami finansowymi. Są to:

  • autocasco – to ubezpieczenie, w ramach którego ochronie podlegają takie zdarzenia jak kradzież samochodu i zniszczenie samochodu; w tym przypadku odszkodowanie otrzymuje właściciel ubezpieczonego pojazdu; wybierając polisę AC uwagę trzeba zwrócić na faktyczny zakres ochrony, którą nam zapewnia – często mamy do czynienia z tzw. mini AC czyli ilość zdarzeń, które obejmuje to ubezpieczenie, będzie ograniczona;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – głównym celem wykupu polisy NNW jest ochrona życia i zdrowia kierowcy lub kierowcy i jego pasażerów; odszkodowanie obejmuje pokrycie kosztów związanych z rehabilitacją i leczeniem, jeśli doznany został uszczerbek na zdrowiu i wypłatę odszkodowania rodzinie kierowcy w przypadku jego śmierci; zawierając umowę ubezpieczenia pojazdu NNW trzeba zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia czyli sytuacje, w związku z którymi ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności finansowej, a które opisane będą w umowie;
  • assistance – ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia kierowcy pomoc w razie takich zdarzeń jak: konieczność holowania, naprawa samochodu na miejscu, wymiana opon, dowóz benzyny, zapewnienie noclegu kierowcy; wybierając umowę assistance uwagę trzeba zwrócić na zakres ubezpieczenia i ograniczenia w udzieleniu pomocy (np. odległość, zakres terytorialny).

Musisz także przeczytać!

Blaty kuchenne z połyskiem. Struktura Gloss

Blaty kuchenne z połyskiem. Struktura Gloss

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *