Higiena niemowlaka – co należy wiedzieć?

Dla rodziców zdrowie dzieci jest najważniejsze. Całą swoją uwagę skupiają nad właściwą opieką. Niezwykle ważnym elementem tej opieki jest codzienna pielęgnacja niemowlaka. Zatem jakie czynności są istotne? Jak należy je wykonywać?

Przewijanie pupy niemowlaka

Toaleta pupy niemowlaka to czynność wykonywana codziennie i niezmiernie często. Najlepiej do tego użyć czystej pieluchy i ciepłej wody. Można zastosować dodatkowo łagodnego płynu myjącego, ewentualnie pupę przetrzeć nawilżonymi chusteczkami. W razie podrażnień należy wietrzyć i osuszać pośladki przy swobodnym dopływie powietrza oraz stosować kremy pielęgnujące, zawierające tlenek cynku lub/i Panthenol.

Kąpiel niemowlęcia

Kąpiel powinna odbywać się w wanience dla dziecka. Najpierw należy napełnić ją niewielką ilością wody i sprawdzić jej temperaturę, która powinna być w granicach 37 °C, natomiast temperatura pomieszczenia powinna być powyżej 21°C. Wówczas możemy dodać środek myjący zawierający emolienty, które dodatkowo nawilży skórę malca. Najlepiej wybierać preparaty do mycia, których pH jest obojętne lub lekko kwaśne, posiadające atesty bądź pozytywne opinie instytutów badawczych. Teraz możemy przejść do mycia, które wykonujemy za pomocą dłoni bądź delikatnej gąbeczki.

wanienka dla dziecka

Po umyciu malca należy bardzo dokładnie i delikatnie osuszyć jego skórę. Najlepiej do tego nadadzą się miękkie oraz bawełniane ręczniki dla dzieci z kapturkiem.

Higiena dziecka – oczy, uszy i nos

Aby zadbać o zdrowie dziecka należy również pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu oczu, uszu i nosa. Pamiętajmy, by myć zewnętrzną część ucha. Nie wkładajmy niczego do środka. Nie stosujmy patyczków do uszu. Jeżeli chodzi o oczy, przemywajmy je za pomocą jałowego wacika nasączonego solą fizjologiczną i przecierajmy od zewnętrznego kącika oka do noska. W przypadku noska, najlepiej oczyszczać go za pomocą gruszki bądź specjalnego aspiratorka.

ręcznik dla dziecka z kapturkiem

Pielęgnacja dłoni, stóp i paznokci

W zaciśniętych piąstkach, między paluszkami u stóp czy paznokciami zbiera się wiele paproszków, pyłków zlepionych wilgocią ze skóry. Bardzo ważne jest oczyszczanie tych miejsc. Również bardzo ważne jest przycinanie paznokci za pomocą małych nożyczek posiadających zaokrąglone końcówki. Obcinamy je na prosto, nie na półokrągło.

Musisz także przeczytać!

Zdrowe gotowanie dla całej rodziny: szybkie i smaczne przepisy

Zdrowe gotowanie dla całej rodziny: szybkie i smaczne przepisy

10 prostych zmian dla lepszego zdrowia i samopoczucia w 2024

10 prostych zmian dla lepszego zdrowia i samopoczucia w 2024

Cyfrowa transformacja w edukacji: Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Cyfrowa transformacja w edukacji: Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *