Zawory kulowe pełnią bardzo istotną funkcję w instalacjach, gdzie występuje konieczność sterowania przepływem cieczy lub gazu. Pozwalają one na sprawne odcięcie przepływu oraz jego wznowienie. Choć są bardzo skuteczne, zdarza się, że ulegną usterkom. Warto wiedzieć, jakie awarie mogą ich dotknąć najczęściej, jak się na nie przygotować oraz pozbyć się ich, kiedy już się pojawią.
Usterki związane ze sterowaniem
Zawory kulowe mogą być sterowane na trzy sposoby. Pierwszy z nich to sterowanie pneumatyczne, a drugi za pomocą sygnałów elektrycznych, a trzeci po prostu ręcznie. Awaria może dotyczyć właśnie sterowania. Jeśli usterki pojawią się w np. w układzie pneumatycznym, zawór nie będzie skutecznie pełnił swojej funkcji. Z kolei spięcia w układzie elektrycznym mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zaworu, który nie zadziała, nawet kiedy układ sterowniczy będzie sprawny.
Awaria związana z gwintem
Kolejnym często występującym problemem są uszkodzenia gwintów. Mogą one występować na skutek różnych działań. Zawory kulowe mogą ulec uszkodzeniu w sytuacji, kiedy wadliwego gwintu użyje się tam, gdzie występuje rozszerzalność termiczna rur. Często uszkodzenia pojawiają się także na etapie montażu, w wyniku zastosowania nieodpowiednich narzędzi.
Wadliwy gwint stożkowy
Ogromny wpływ na awaryjność zaworów kulowych mają także nieprawidłowo wykonane gwinty stożkowe na końcach rur wkręcanych. Gwint znajdujący się wewnątrz nie jest stożkowy, a to może powodować późniejsze pęknięcie mosiężnego korpusu zaworu na ostatnim etapie wkręcania rury.
Więcej informacji o zaworach kulowych można uzyskać na stronie zawory-kulowe.com