Rodzaje kratek kominkowych

Kominki składają się nie tylko z obudowy i wkładu, ale także dodatkowych elementów, które wpływają na ich funkcjonalność. Niezbędnym elementem są kratki kominkowe, gdyż odpowiadają za odpowiednią cyrkulację powietrza, wentylację oraz rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. W zależności od modelu kominka wyróżnia się kilka rodzajów kratek kominkowych, a ich różnice wynikają z pełnionej funkcji oraz sposobu montażu.

Kratki kominkowe typu luft i tunel

Ten rodzaj kratek wyróżnia się wyjątkowymi walorami estetycznymi, dlatego uważane są za najbardziej dekoracyjne. Często stosowane są w minimalistycznych wnętrzach i nowoczesnych kominkach, gdyż charakteryzują się prostym wzornictwem. W luftach przesłonięty jest wlot powietrza, dlatego ważny jest ich odpowiedni montaż, aby zapewnić swobodną cyrkulację.

Kratki kominkowe wlotowe i wylotowe

Ten rodzaj kratek różni się od siebie sposobem montażu. Kratki wlotowe montuje się na dole kominka i ich zadaniem jest wtłaczanie powietrza do wnętrza wkładu, dzięki czemu jest możliwe spalanie ognia. Kratki kominkowe wylotowe odpowiadają za odprowadzanie ciepłego powietrza, dlatego muszą być zamontowane w górnej części okapu kominkowego.

kratki kominkowe

Kratki kominkowe dekompresyjne

Takie kratki montuje się w niewielkiej odległości od sufitu, gdyż w tym miejscu temperatura wydzielana przez kominek jest najwyższa. Ich zadaniem jest zapobieganie przegrzaniu się zarówno okapu, jak i sufitu, a dodatkowo zapobiegają utracie ciepła z kominka. Zaleca się zamontowanie przynajmniej dwóch kratek dekompresyjnych po przeciwległych stronach kominka, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.

Kratki kominkowe ozdobne

Mimo że pełnią takie same funkcje co pozostałe kratki kominkowe, to wyróżniają się wyjątkową estetyką wykonania. Modele ozdobne wykorzystywane są jako dodatkowy element w pomieszczeniu, gdyż charakteryzują się często oryginalnymi kształtami i kolorystyką. Najbardziej ekstrawaganckie warianty posiadają ramkę ozdobioną kryształkami lub wyposażone są w wymyślne żłobienia czy rozbudowane elementy dodatkowe. Kratki ozdobne dzięki dekoracyjnym dodatkom, wyglądają jak fantazyjny obraz zawieszony na kominku. Można je dostać w różnych stylach wykończenia, dlatego będą pasować do każdej aranżacji wnętrza.

Główne funkcje kratek kominkowych

Wiele osób nie docenia istoty kratek kominkowych, skupiając się głównie na wyborze obudowy kominka i wkładu. Tymczasem te niewielkie elementy odpowiadają za prawidłowe działanie kominka i wpływają na jego żywotność. Kratka kominkowa zapewnia odpowiednią wentylację wewnątrz wkładu, co zapobiega jego przegrzaniu i uszkodzeniu. Dodatkowo odprowadza ciepło do pomieszczenia, co wpływa na walory grzewcze kominka. W przypadku systemu ogrzewania kominkowego, kratki montuje się również na suficie w pomieszczeniach połączonych z instalacją grzewczą. Wybierając kratki kominkowe, warto zwracać uwagę, aby były wykonane z najwyższej jakości materiałów, gdyż należy mieć na uwadze, że są narażone na ciągłe działanie wysokich temperatur. Efekt wizualny jest kwestią indywidualną, jednak podczas zakupu trzeba głównie się skupić na odpowiednich parametrach kratki, aby zapewnić kominkowi najlepsze warunki do pracy.

Musisz także przeczytać!

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Uszkodzony układ wydechowy

Uszkodzony układ wydechowy

Zalety sztucznej trawy ogrodowej

Zalety sztucznej trawy ogrodowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *