Elektronika – co to takiego?

Elektronika to złożone pojęcie, które można dziś rozumieć na wiele sposobów. Powszechnie wykorzystuje się dzisiaj różne sprzęty elektroniczne, które są przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i w zakładach specjalistycznych. Spróbujemy nieco przybliżyć kwestię tego, czym jest elektronika oraz wyjaśnić podstawowe określenia stosowane w związku z elektroniką.

Czym jest elektronika?

Zasadniczo elektronikę określić można jako naukę, ale także technikę, która zajmuje się sygnałami. Produkuje je i przetwarza na wszelkie sposoby – jako pola elektromagnetyczne lub prądy.  Jeżeli chodzi o części elektryczne, pierwszy podzespół elektroniczny stworzył w 1904 roku John Ambrose Fleming. Zbudował pierwszą lampę elektronową – diodę.

części elektroniczne kraków

Podstawowe określenia

Podstawowym pojęciem z dziedziny elektroniki jest element elektroniczny. Jest to najmniejsza cząstka organizacyjna większej całości i skończona pod względem konstrukcyjnym. Natomiast przyrząd elektroniczny powinien składać się z co najmniej dwóch elementów elektronicznych. Kolejny termin to układ elektroniczny – jeśli zbierzemy w jednym miejscu kilka, złożonych z części elektronicznych, przyrządów, otrzymamy układ wykonujący zaprogramowane zadanie.

Występujące w naprawdę dużej ilości części elektroniczne składają się na jeszcze większy konstrukt, jakim jest system elektroniczny. Jest on zbiorem większej ilości znajdujących się razem układów elektronicznych sprofilowanych funkcjonalnie. Kolejnym poziomem złożoności, jeśli chodzi o elektronikę jest urządzenie. Zawiera ono w sobie wiele systemów elektronicznych realizujących zadane funkcje. Każde urządzenie może ich mieć teoretycznie nieskończoną ilość.

Musisz także przeczytać!

Hurtownia danych – co to takiego?

Hurtownia danych – co to takiego?

Jak przygotować do wysyłki laptop?

Jak przygotować do wysyłki laptop?

Poleasingowy laptop dla gracza – czy to się może udać?

Poleasingowy laptop dla gracza – czy to się może udać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *