Często słyszy się o osobach, które straciły ogromne pieniądze po podpisaniu umowy z deweloperem, który później nie wywiązał się ze swoich obietnic. Właśnie dlatego zanim zdecydujemy się na taki krok warto zapoznać się z podstawowymi zasadami.
Rachunek powierniczy
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest utworzenie rachunku powierniczego dla inwestycji. Jest to zabezpieczenie dla klienta ponieważ rachunek ten działa w ten sposób, iż pieniądze klienta nie płyną bezpośrednio na konto firmy deweloperskiej lecz na rachunek, nad którym pieczę sprawuje bank. Istnieją dwa rodzaje rachunków powierniczych: zamknięty – wówczas pieniądze z takiego rachunku deweloper otrzymuje dopiero po podpisaniu aktu notarialnego z klientem, oraz otwarty- w takiej sytuacji bank wypłaca pieniądze wraz z postępem prac budowlanych – ten typ rachunku spotykany jest najczęściej. Rachunki powiernicze zostały wprowadzone na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej czyli ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r., nr 232, poz 1377).
Deweloper i jego inwestycje
Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie czy deweloper posiada prawa do gruntu na którym realizowana jest inwestycja czyli czy jest jego właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym. Jako klient możemy również poprosić dewelopera o przedstawienie prospektu z kompletnymi danymi na temat wybranej nieruchomości, samej firmy oraz okolicy, w której powstaje inwestycja. Warto również zwrócić uwagę na liczbę zrealizowanych przez firmę inwestycji. Najlepiej wybrać się tam z wizytą i zapytać mieszkańców o jakość budynku oraz relacje właścicieli z deweloperem na etapie budowy oraz finalizowania transakcji.
Pamiętajmy również aby zażądać przedstawienia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami do ZUS i Urzędu Skarbowego. Dzięki temu zyskamy pewność, że mamy do czynienia z solidnym przedsiębiorcą.