Kotwy – ich zastosowanie i rodzaje

Kotwy najczęściej spotykamy w górnictwie i budownictwie. Stanowią one najbardziej powszechny sposób łączenia elementów konstrukcyjnych, które ze względu na swój charakter, muszą wytrzymać duże naprężenia i obciążenia. Poszczególne rodzaje kotew mają różne zastosowanie. Wszystkie jednak charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością łączeń.

Kotwy – budowa i ich rodzaje

Kotwa składa się najczęściej z takich elementów jak żerdź (pręt żebrowany), podkładka i nakrętka oraz w określonych typach, także z kołka walcowego i podkładki przeciwtarciowej. Z reguły kotwy wykonane są z metalu. Zasada ich działania polega na tym, że po zamontowaniu kotwy, dochodzi do trwałego i solidnego połączenia elementów, przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności umożliwiające bezpieczną „pracę” całej konstrukcji.

kotew

Najczęściej są to połączenia ścian wielowarstwowych, przytwierdzanie różnego rodzaju konstrukcji do podłoża albo ściany czy skały. Kotwy dzielą się pod względem swojej budowy i sposobu montażu na:

  • kotwy mechaniczne
  • kotwy wklejane (chemiczne).

Kotwy mechaniczne działają na zasadzie siły rozporowej. Natomiast kotwy wklejane działają na zasadzie adhezji, są bowiem montowane wraz z użyciem specjalnych żywic i preparatów – w wywiercony pod kotwę otwór wpuszcza się w pierwszej kolejności określony preparat, a następnie wkłada się tam kotwę. Po zastygnięciu powstaje niezwykle wytrzymałe połączenie, które świetnie sprawdza się w miejscach narażonych na ekstremalne warunki np. kopalnie węgla kamiennego, ołowiu, rudy cynku, miedzi czy soli.

Kotwy INTERkrąż – 30 lat doświadczenia w branży

Kotwy stosowane w szeroko pojętym przemyśle wydobywczym, budowlanym i przemysłowym muszą być wykonane z materiałów jak najwyższej jakości. Zarówno kotwy górnicze, jak i kotwy łączące elementy konstrukcji budowlanych czy wyposażenia przemysłowego, narażone są na działanie olbrzymich sił. Kotwy INTERkrąż charakteryzują się odpornością na rozciąganie sięgającą 500Mpa, dlatego doskonale sprawdzają się nawet w skrajnie ekstremalnych warunkach. Producent oferuje aż 4 rodzaje kotew wklejanych, dostępnych w różnych wymiarach, z podkładkami okrągłymi, trójkątnymi i kwadratowymi.

  • Kotwy wklejane typu IK-Wjs.
  • Kotwy wklejane typu IK-Wr.
  • Kotwy wklejane typu IK-Wjs-k.
  • Kotwy wklejane typu IK-Wnjs-k.

Kotwy standardowe dostępne są w rozmiarach z zakresu 1270-3270 mm. Natomiast kotwy wyposażone w specjalną żeliwną nakrętkę kołnierzową oferowane są w długościach 470 – 3270 mm.

Musisz także przeczytać!

Zdrowe gotowanie dla całej rodziny: szybkie i smaczne przepisy

Zdrowe gotowanie dla całej rodziny: szybkie i smaczne przepisy

10 prostych zmian dla lepszego zdrowia i samopoczucia w 2024

10 prostych zmian dla lepszego zdrowia i samopoczucia w 2024

Cyfrowa transformacja w edukacji: Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Cyfrowa transformacja w edukacji: Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *