Dla jednych joga to kompleksowy system samodoskonalenia obejmujący zarówno sprawy fizyczne jak i arkana umysłu. Z kolei inni traktują jogę wyłącznie jako sposób na relaks, oderwanie od smutków dnia codziennego i remedium na problemy z sylwetką. Co tak na prawdę można osiągnąć dzięki regularnym praktykom jogi?
Joga wzmacnia ciało i umysł
Joga koncentruje się na człowieku jako całości, bierze więc pod uwagę ciało i umysł. Medytacja, nauka odpowiedniego oddechu, techniki relaksacyjne to tylko niektóre aspekty tego jakże skomplikowanego systemu wywodzącego się z dalekiego wschodu. W jodze świadomy umysł jest tak samo ważny jak giętkie ciało umożliwiające wykonywanie nawet bardzo trudnych pozycji.
Świadomy umysł – jak zagłębić się w sobie?

Wiele osób jogę kojarzy tylko jako zestaw ćwiczeń, który ma na celu zrelaksować zmęczone ciało. Jednak joga to coś więcej – istotną rolę odgrywa także medytacja, która pozwala zadbać o wewnętrzną harmonię i odpowiedni przepływ energii. Długość medytacji zależy od wielu czynników, między innymi od stopnia zaawansowania adepta jogi.
Gdzie praktykować jogę?
Na terenie całego kraju nie brakuje szkół jogi, które utrzymane są w różnych nurtach. Jest to najbardziej popularny sposób praktykowania jogi. Owszem, można też oprzeć się na publikacjach i materiałach dostępnych w przestrzeni internetowej i próbować uprawiać samodzielne praktyki w domowym zaciszu, jednak ten sposób nie jest nazbyt efektywny i utrudnia wewnętrzny rozwój, który może dokonać się tylko pod kierownictwem doświadczonej osoby.