Joga – co to właściwie jest?

Dla jednych joga to kompleksowy system samodoskonalenia obejmujący zarówno sprawy fizyczne jak i arkana umysłu. Z kolei inni traktują jogę wyłącznie jako sposób na relaks, oderwanie od smutków dnia codziennego i remedium na problemy z sylwetką. Co tak na prawdę można osiągnąć dzięki regularnym praktykom jogi?

Joga wzmacnia ciało i umysł

Joga koncentruje się na człowieku jako całości, bierze więc pod uwagę ciało i umysł. Medytacja, nauka odpowiedniego oddechu, techniki relaksacyjne to tylko niektóre aspekty tego jakże skomplikowanego systemu wywodzącego się z dalekiego wschodu. W jodze świadomy umysł jest tak samo ważny jak giętkie ciało umożliwiające wykonywanie nawet bardzo trudnych pozycji.

Świadomy umysł – jak zagłębić się w sobie?

świadomy umysł

Wiele osób jogę kojarzy tylko jako zestaw ćwiczeń, który ma na celu zrelaksować zmęczone ciało. Jednak joga to coś więcej – istotną rolę odgrywa także medytacja, która pozwala zadbać o wewnętrzną harmonię i odpowiedni przepływ energii. Długość medytacji zależy od wielu czynników, między innymi od stopnia zaawansowania adepta jogi.

Gdzie praktykować jogę?

Na terenie całego kraju nie brakuje szkół jogi, które utrzymane są w różnych nurtach. Jest to najbardziej popularny sposób praktykowania jogi. Owszem, można też oprzeć się na publikacjach i materiałach dostępnych w przestrzeni internetowej i próbować uprawiać samodzielne praktyki w domowym zaciszu, jednak ten sposób nie jest nazbyt efektywny i utrudnia wewnętrzny rozwój, który może dokonać się tylko pod kierownictwem doświadczonej osoby.

Musisz także przeczytać!

Zdrowie przez ruch: najlepsze ćwiczenia dla każdego pokolenia

Zdrowie przez ruch: najlepsze ćwiczenia dla każdego pokolenia

Sporty ekstremalne: Jak bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę

Sporty ekstremalne: Jak bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *