Jak klocki wspomagają rozwój dziecka?

Klocki to jedna z najstarszych i najchętniej kupowanych zabawek dla najmłodszych. Dzieci je uwielbiają i nieustannie wymyślają coraz to nowsze sposoby na wykorzystanie tych samych, ulubionych zestawów. Jednak nie jest to jedyna zaleta tej formy rozrywki – zabawa klockami ma również bardzo pozytywny wpływ na rozwój malucha. Jakich korzyści możemy się spodziewać po zakupie produktu tego typu?

Większa kreatywność

Zabawa klockami to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie wyobraźni dziecka. Większość dzisiejszych zabawek nie ma zbyt wielu różnych funkcji i nie pozwala na modyfikacje. Klocki mają nieskończoną liczbę zastosowań: mogą posłużyć do zbudowania domu, pałacu, stadionu, igloo, jednego ze znanych zabytków, budowli znanej z filmu, gry czy bajki lub dowolnej, która powstanie w wyobraźni malucha. Jedną z największych korzyści z takiej zabawy jest właśnie konieczność uruchomienia kreatywności i tworzenia czegoś od podstaw. Oprócz tego podczas konstruowania kolejnych budowli dziecko uczy się podejmowania pierwszych decyzji oraz planowania swoich działań.

klocki dla dzieci

Rozwój zdolności manualnych

Wielu ludzi narzeka na to, że mamy coraz mniej okazji do ćwiczenia swoich dłoni, rzadko piszemy i rysujemy, ponieważ czynności te zostały zastąpione obsługą komputera. Klocki dla dzieci łączą w sobie przyjemność i naukę, ponieważ ich chwytanie i układanie pomaga w rozwijaniu umiejętności świadomego panowania nad palcami, a także koordynacji oko-ręka. Wszystkie te rzeczy przydadzą się później np. podczas nauki malowania, pisania, lepienia z modeliny, zapinania zamków i guzików oraz zawiązywania sznurówek.

Koncentracja uwagi

Nasze zmysły są nieustannie „atakowane” nowymi bodźcami. Często robimy kilka rzeczy na raz: podczas pracy co chwilę sprawdzamy, co się dzieje w mediach społecznościowych, oglądamy telewizję w czasie jedzenia i rozmawiamy przez telefon, wykonując różne rutynowe czynności. Zalewani przez mnóstwo rozmaitych obrazów i dźwięków tracimy umiejętność skupiania uwagi na jednym zadaniu. Klocki są zaś na tyle angażujące, że niejako wymuszają większą koncentrację. Warto świadomie ograniczyć dziecku bodźce podczas takiej zabawy: wyłączyć radio i telewizor i pozwolić latorośli zajmować się tylko jedną czynnością jednocześnie.

Cierpliwość i konsekwencja

Zabawa klockami może dać wiele radości i satysfakcji, jednak jej wyniki nie pojawiają się natychmiast. Aby cieszyć się piękną, misterną budowlą, trzeba poświęcić na jej stworzenie mnóstwo czasu i pracy. Taka aktywność uczy więc cierpliwości oraz konsekwencji w dążeniu do obranych celów. Opanowanie tych zdolności jest niezwykle istotne – w przyszłości przydadzą się m.in. podczas nauki w szkole oraz w życiu zawodowym.

Musisz także przeczytać!

Uszkodzony układ wydechowy

Uszkodzony układ wydechowy

Zalety sztucznej trawy ogrodowej

Zalety sztucznej trawy ogrodowej

Kuchnia z barkiem

Kuchnia z barkiem

1 Comment

  1. 11 grudnia 2019 at 15:18

    Klocki jako zabawki są najpopularniejsze nie bez powodu. W artykule tym te najważniejsze argumenty pokrótce przedstawiono. Dodam jeszcze, że mogą nimi się zarówno bawić dziewczynki jak i chłopcy w każdym wieku (tutaj ważny jest tylko rozmiar klocków, materiał z jakich zostały wykonane i ewentualnie projekt modelu do zbudowania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *