Jak prawidłowo wyposażyć serwerownie?

Serwerownia to specjalistycznie wydzielone pomieszczenie, które stanowi środowisko pracy komputerów pełniących funkcję serwerów oraz elementów sieci komputerowych. Wszystkie urządzenia komputerowe muszą być umieszczone w przeznaczonych do tego celu szafach serwerowych.

Mikroklimat serwerowni

W serwerowni panuje specyficzny mikroklimat, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy urządzeń komputerowych. W pomieszczeniu musi być zachowany odpowiedni poziom wilgotności – około 45% oraz optymalna temperatura powietrza – około 20 °C. Takie pomieszczenia muszą być więc wyposażone w odpowiednie czujnik, które kontrolują wartość tychże parametrów i w sposób mechaniczny regulują ich wartość.

Aby zapewnić ciągłość pracy urządzeń w serwerowni, wykorzystuje się przynajmniej dwa źródła  zasilania, a także dodatkowo systemy zasilania UPS, które są niezbędne w sytuacjach kryzysowych. W przypadku serwerów internetowych, istotne jest natomiast również zapewnienie łączy do kilku różnych dostawców Internetu, co ma za zadanie zagwarantować widoczność serwerów, nawet w sytuacji, gdy jedno z łączy ulegnie awarii.

https://nowewiadomosci24.pl/

Wyposażenie serwerowni

Serwerownia jest pomieszczeniem o bardzo specyficznych wymaganiach, w którym muszą się znaleźć takie elementy jak podłogi techniczne, okablowanie strukturalne, szafy sterownicze, obudowy serwerowe, urządzenia klimatyzujące, urządzenia gaśnicze, system zasilania podstawowego, urządzenia podtrzymania zasilania, system monitoringu parametrów oraz odpowiednie zaplecze meblowe.

Szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania serwerowni ma odpowiednie podłoże. Pomieszczenie musi zostać wyłożone specjalnym dywanami i matami, które zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Często też stosuje się podłogi technologiczne, które ułatwiają prowadzenie okablowania do szaf serwerowych.

Właściwe wyposażenie serwerowni jest związane ze stosunkowo dużymi kosztami. Jest to jednak inwestycja niezbędna do tego, by pomieszczenie funkcjonowało prawidłowe i spełniało swoją rolę.

Musisz także przeczytać!

Hurtownia danych – co to takiego?

Hurtownia danych – co to takiego?

Elektronika – co to takiego?

Elektronika – co to takiego?

Jak przygotować do wysyłki laptop?

Jak przygotować do wysyłki laptop?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *