Hurtownia danych – co to takiego?

Hurtownia danych to nic innego jak baza danych zbierająca informacje ze wszystkich pozostałych systemów bazodanowych wykorzystywanych w danej instytucji lub firmie. Jej rolą jest przede wszystkim optymalizacja i przyspieszenie wyszukiwania oraz analizy danych.

Hurtownia danych – do czego służy?

Hurtownia danych to system, który maksymalnie usprawnia wyszukiwanie wzorców, trendów oraz powiązań między poszczególnymi danymi dotyczącymi przedsiębiorstwa lub organizacji. Baza pozwala na nieustanne dostrzeganie zachodzących zmian. Dzięki takim danym historycznym w każdym momencie możemy porównać to, co dzieje się obecnie, z tym, co miało miejsce wcześniej. Natomiast obserwacja ogólnych trendów w daje nam wgląd w to, czy firma podąża w korzystnym kierunku, a jej cele są realizowane w zadowalającym stopniu. Dzięki temu każda bieżąca decyzja jest podejmowana bardziej świadomie, w oparciu o przewidywane skutki.

oprogramowanie dla przedsiębiorstw

Jak działają hurtownie danych?

Hurtownie danych mają za zadanie przede wszystkim integrowanie danych ze wszystkich systemów w całej organizacji. To mogą być np. jednostki tematyczne, takie jak system kadrowo-płacowy, sprzedażowy, magazynowy czy finansowo-księgowy. Osoby obsługujące bazę mogą dowolnie decydować o częstotliwości zasilania hurtowni wiadomościami. Odbywa się to w sposób cykliczny, dostosowany do indywidualnych potrzeb instytucji. Wszystkie zebrane dane są segregowane i porządkowane, co znacznie ułatwia analizę. Dodatkowo informacje są kopiowane, co zwiększa nie tylko szybkość operacji, ale również bezpieczeństwo najważniejszych danych.

Jak należy stworzyć hurtownię danych?

Cały proces odbywa się w kilku etapach. Najpierw należy zastanowić się nad potrzebami przyszłych użytkowników. Na ich podstawie można opracować architekturę bazy danych, określić interfejsy wymiany pomiędzy poszczególnymi systemami, a także wymagania hurtowni w odniesieniu do oprogramowania oraz sprzętu. Dopiero wówczas przychodzi czas na instalację hurtowni oraz przeszkolenie pracowników w zakresie jej obsługi.

Musisz także przeczytać!

Elektronika – co to takiego?

Elektronika – co to takiego?

Jak przygotować do wysyłki laptop?

Jak przygotować do wysyłki laptop?

Poleasingowy laptop dla gracza – czy to się może udać?

Poleasingowy laptop dla gracza – czy to się może udać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *