Ergonomia w pracy

Komfort w pracy zwłaszcza w przypadku pracy biurowej jest niezwykle ważny nie tylko dla zdrowia, ale również dla dobrej wydajności pracy, zdolności skupienia i efektywności. Brak odpowiednio dopasowanego stanowiska pracy, niewygodne krzesło, zbyt wysokie biurko, złe ułożenie rąk, czy brak podparcia na nogi powoduje szereg objawów pochodzących z całego organizmu. Bóle głowy, karku, kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, bóle nóg, łydek, to tylko niektóre z objawów, jakie dotykają osoby pracujące w niewygodnej pozycji.

Następstwem długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji jest pogorszenie ogólnego samopoczucia, spadek koncentracji, a co za tym idzie gorsze wyniki w pracy. Co w takim razie zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie oraz wydajność? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią ergonomię na stanowisku pracy. Ustawienie biurka, krzesła, monitora, maszyny, obsługiwanych urządzeń – to wszystko ma bezpośredni wpływ na wykonywane obowiązki.

Ekonomiczne stanowisko pracy biurowej

Ergonomia w pracy dotyczy każdego stanowiska, na którym pracuje człowiek. Nie tylko pracownicy biurowi powinni mieć zapewnione ergonomiczne miejsce do pracy, pracownicy produkcyjny, specjaliści, architekci, kucharze, fryzjerzy – bez względu na specjalizację, komfortowe warunki pracy mają bezpośredni wpływ na jej jakość w każdej branży. Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej możemy uzyskać dzięki kilku podstawowym elementom, takim jak:

  • Biurko, z regulacją wysokości oraz pochylenia,
  • Wygodne krzesło biurowe ergonomiczne, z regulowanym oparciem, wysokością oraz podłokietnikami,
  • Podnóżek,
  • Podstawka pod monitor umożliwiająca ustawienie go na wysokości wzroku,
  • Podkładka pod nadgarstek, poprawiająca komfort pisania na komputerze.
krzesło do biurka

Odpowiednie wyposażenie biurka zapewni pracownikowi wygodę oraz zadba o jego zdrowie, co będzie miało przełożenie na jakość wykonywanych obowiązków, oraz jego wydajność. Coraz większą popularnością wśród pracowników biurkowych cieszą się biurka z możliwością pracy w pozycji stojącej, która pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz koncentrację.

Musisz także przeczytać!

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Galwanizacja jako proces wzmacniania metali

Galwanizacja jako proces wzmacniania metali

Dlaczego czujnik dymu jest taki ważny

Dlaczego czujnik dymu jest taki ważny

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *