Ergonomia w pracy

Komfort w pracy zwłaszcza w przypadku pracy biurowej jest niezwykle ważny nie tylko dla zdrowia, ale również dla dobrej wydajności pracy, zdolności skupienia i efektywności. Brak odpowiednio dopasowanego stanowiska pracy, niewygodne krzesło, zbyt wysokie biurko, złe ułożenie rąk, czy brak podparcia na nogi powoduje szereg objawów pochodzących z całego organizmu. Bóle głowy, karku, kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, bóle nóg, łydek, to tylko niektóre z objawów, jakie dotykają osoby pracujące w niewygodnej pozycji.

Następstwem długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji jest pogorszenie ogólnego samopoczucia, spadek koncentracji, a co za tym idzie gorsze wyniki w pracy. Co w takim razie zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie oraz wydajność? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią ergonomię na stanowisku pracy. Ustawienie biurka, krzesła, monitora, maszyny, obsługiwanych urządzeń – to wszystko ma bezpośredni wpływ na wykonywane obowiązki.

Ekonomiczne stanowisko pracy biurowej

Ergonomia w pracy dotyczy każdego stanowiska, na którym pracuje człowiek. Nie tylko pracownicy biurowi powinni mieć zapewnione ergonomiczne miejsce do pracy, pracownicy produkcyjny, specjaliści, architekci, kucharze, fryzjerzy – bez względu na specjalizację, komfortowe warunki pracy mają bezpośredni wpływ na jej jakość w każdej branży. Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej możemy uzyskać dzięki kilku podstawowym elementom, takim jak:

  • Biurko, z regulacją wysokości oraz pochylenia,
  • Wygodne krzesło biurowe ergonomiczne, z regulowanym oparciem, wysokością oraz podłokietnikami,
  • Podnóżek,
  • Podstawka pod monitor umożliwiająca ustawienie go na wysokości wzroku,
  • Podkładka pod nadgarstek, poprawiająca komfort pisania na komputerze.
krzesło do biurka

Odpowiednie wyposażenie biurka zapewni pracownikowi wygodę oraz zadba o jego zdrowie, co będzie miało przełożenie na jakość wykonywanych obowiązków, oraz jego wydajność. Coraz większą popularnością wśród pracowników biurkowych cieszą się biurka z możliwością pracy w pozycji stojącej, która pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz koncentrację.

Musisz także przeczytać!

Rodzaje kasz i ich właściwości

Rodzaje kasz i ich właściwości

Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *