Śladami zbrodni. Poznaj specjalność Kryminologia i kryminalistyka!

Otwarty umysł, ciekawość świata, chęć rozwoju i podążania za nowinkami technologicznymi, to cechy, które z pewnością są niezwykle przydatne w zawodach związanych z kryminologią i kryminalistyką. Profesją tą fascynuje się coraz więcej osób. Nie jest to zwykłe zajęcie, a dla pasjonata, może stać się źródłem olbrzymiej satysfakcji zawodowej. Kluczem otwierającym drzwi do sukcesu w tym zawodzie są studia o odpowiedniej specjalności, takiej jak Kryminologia i Kryminalistyka.

Według statystyk w Polsce w roku 2018 popełniono 795 976 przestępstw, z czego w 74,1% przypadków wykryto sprawcę, co stanowi wzrost o 1,6% w stosunku do roku 2017. Tak wysoki współczynnik wykrywalności oraz spadająca liczba popełnianych czynów zabronionych byłoby niemożliwe bez ciężkiej pracy kryminologów. To oni musieli wcześniej wykonać tytaniczną pracę, zbierając, zabezpieczając i badając dowody, tworząc analizy psychologiczne sprawców, określając motywy i typując ich kolejne kroki. Dynamiczne warunki pracy i brak nudy sprawiają, że fach cieszy się dużą popularnością wśród osób zastanawiających się nad wyborem swojej ścieżki kariery zawodowej. Jak dołączyć do grona specjalistów tej fascynującej i niecodziennej branży?

Kryminologia i kryminalistyka

Studia Kryminologia i kryminalistyka

Edukacyjna droga do tego typu kariery nie jest obecnie skomplikowana. Wszystko za sprawą stosunkowo nowego kierunku studiów, którym jest Bezpieczeństwo Wewnętrzne, gdzie wśród kilku opcji, dostępna jest również specjalność Kryminologia i kryminalistyka.  Do wykonywania pracy w zawodzie przygotowują już studia I stopnia. Ich program najczęściej obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne – w tym prace w laboratorium techniki kryminalistycznej oraz szkolenia na strzelnicy.

Absolwenci tego typu studiów zapoznają się m.in. z metodologiczną wykładnią zjawiska przestępstwa. Zdobywają wiedzę z zakresu psychologii w kryminalistyce, technik badawczych, czynności procesowych oraz operacyjno-śledczych, a także działań wywiadowczych oraz podstaw prawa karnego i wykroczeń. Wyposażeni w tak szeroki zasób informacji są idealnymi kandydatami do pracy w służbach.

Praca po kryminologii i kryminalistyce

Kryminologia i kryminalistyka jest specjalnością, która przygotowuje przede wszystkim do pracy w Policji, ale nie tylko. Ścieżka zawodowa możliwa po uzyskaniu tego typu wykształcenia jest o wiele szersza. Po skończeniu edukacji równie dobrze można znaleźć pracę w służbach celnych, więziennictwie, firmach detektywistycznych czy ochroniarskich, agencjach bezpieczeństwa, służbach specjalnych czy nawet w instytucjach zajmujących się pomocą społeczną.

Jest to zatem niezwykle elastyczne i wartościowe wykształcenie, które gwarantuje pracę w licznych instytucjach państwowych oraz firmach prywatnych. Szeroka wiedza, która jest przedmiotem wykładów, pozwala na duże pole manewru przy wybieraniu zawodu, a także możliwość ewentualnej zmiany profesji na inną. Interdyscyplinarność studiów czyni z nich z pewnością jedną z najciekawszych i najbardziej fascynujących ofert, jakie są obecnie dostępne na rynku edukacyjnym.

Musisz także przeczytać!

Blaty kuchenne z połyskiem. Struktura Gloss

Blaty kuchenne z połyskiem. Struktura Gloss

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *