Dostęp do różnego rodzaju pożyczek jeszcze nigdy nie był tak duży, jak teraz. Wiele firm pozabankowych umożliwia ich wzięcie bez zbędnych formalności, dokumentów i w całości za pośrednictwem internetu. Dogodne warunki kuszą ludzi, którzy szukają sposobu finansowania większych zakupów lub próbują wyjść z pętli zadłużenia. Korzystanie z pożyczek wymaga jednak rozsądnego podejścia zapobiegającego problemom. Aby być pewnym, że uda się uporać z ich spłatą, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji obliczyć ratę pożyczki i przeanalizować harmonogram regulowania długu. Jak to zrobić?
Kalkulator zdolności kredytowej – czy mogę wziąć pożyczkę?
Udzielenie kredytu przez bank nigdy nie jest nieprzemyślane. To oczywiste, że placówka liczy na całkowity i terminowy zwrot pieniędzy użyczonych pożyczkobiorcy. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy analizuje wiele czynników, które składają się na ogólną zdolność kredytową. Mowa w tym przypadku o możliwości spłaty wszystkich należności wraz z odsetkami i prowizjami przez potencjalnego kredytobiorcę. Szacuje się ją na podstawie jego sytuacji finansowej. Na początku bank dokonuje analizy ilościowej, czyli zestawia przychody z kosztami życia, a także aktualnym zadłużeniem. Jeśli po wykonaniu prostych, matematycznych działań okazuje się, że pożyczkobiorca nie dysponuje środkami umożliwiającymi spłatę regularnych, comiesięcznych rat, nie dostanie kredytu.
W drugiej kolejności bank robi analizę jakościową. Wówczas bierze pod uwagę mniej mierzalne czynniki, takie jak stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, staż pracy, zajmowane stanowisko czy wykształcenie. Co więcej, istotna jest także historia kredytowa, która pozwala zdobyć zaufanie w oczach banku. Jeśli dotychczas spłacałeś wszystkie zobowiązania w terminie, placówka ma potwierdzenie, że jesteś rzetelnym pożyczkobiorcą.
Jeśli nie masz okazji spotkać się lub porozmawiać telefonicznie z doradcą z Warszawy, Gdańska, Zielonej Góry, Poznania czy Krakowa, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Na podstawie kilku danych oszacuje, jakiej wysokości pożyczka jest w Twoim przypadku możliwa. Aby otrzymać maksymalnie jak to możliwe rzetelny wynik, należy umieścić w kalkulatorze informacje o kwocie kredytu (bez opłat), okresie spłaty, całkowitym dochodzie netto wszystkich osób w gospodarstwie domowym, liczbie domowników oraz wysokości miesięcznych opłat za media, czynsz, rozrywkę, edukację itp. Warto jednak pamiętać, że to narzędzie stanowi jedynie sugestię i nie należy traktować jego wyników jako stuprocentowej prawdy. Każdy bank określa bowiem zdolność kredytową nieco inaczej.
Jak obliczyć ratę kredytu?
Gdy uzyskasz już pewność co do swojej zdolności kredytowej, możesz rozpocząć przeglądanie ofert banków lub parabanków. Poszczególne narzędzia finansowe różnią się oprocentowaniem kredytu czy też wysokością prowizji, co wpływa na finalny koszt usługi.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrym rozwiązaniem okazuje się obliczenie ewentualnych rat kredytu. Pomaga w tym narzędzie, takie jak ogólnodostępny w internecie kalkulator kredytowy.
Wykorzystaj kalkulator gotówkowy i oblicz ratę pożyczki
Obliczenie raty pożyczki przed podpisaniem umowy jest ważne szczególnie w przypadku kredytów z instytucji pozabankowych. Nie określają one bowiem zdolności kredytobiorcy, a więc nie weryfikują, czy poradzi sobie ze spłatą. Można jednak to zrobić na własną rękę. Kalkulator kredytu gotówkowego to narzędzie, które na podstawie kluczowych danych zaprezentuje informacje dotyczące szczegółów pożyczki. Do kalkulatora należy wpisać kwotę kredytu, wysokość prowizji banku, oprocentowanie kredytu, okres spłaty, a także rodzaj rat. Algorytm dokona wszystkich obliczeń, a otrzymany wynik to wysokość raty ewentualnej pożyczki.
Tylko dokładna analiza i rozsądek w działaniach na rynku finansowym pozwala zmniejszyć ryzyko przykrych niespodzianek. Pamiętaj, aby przed wzięciem kredytu lub pożyczki starannie przemyśleć wszystkie aspekty takiego rozwiązania i obliczyć ratę pożyczki.