Ścianki berlińskie. Jak skutecznie chronić wykopy przed zalaniem

Wszystkie prace ziemne, które polegają na wykonywaniu głębokich wykopów, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, które bardzo często stanowią specjalne ścianki stalowe. Są to zabezpieczenia tymczasowe stosowane przy różnego rodzaju głębokich wykopach technologicznych, na przykład przy budowaniu fundamentów pod nowe konstrukcje.

Fachowo tego typu zabezpieczenie wykopu określa się jako ścianki berlińskie. Nazwa wzięła się od ścianek stawianych w trakcie budowy berlińskiego metra, jeszcze przed I wojną światową, które miały za zadanie zabezpieczenie prowadzonych prac ziemnych w głębokich wykopach. Ścianki berlińskie zabezpieczają wykop przed osunięciem się i pozwalają na bezpieczne i wygodne wykonanie potrzebnych dla danej inwestycji prac ziemnych.

Jak przebiega zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską?

Wykonanie ścianki berlińskiej polega na pionowym wbijaniu elementów w postaci np. dwuteowników stalowych lub pali betonowych, z zachowaniem pewnej odległości od siebie, a następnie wraz z powiększaniem się wykopu, uzupełnianiem odsłoniętych przestrzeni przez deski lub kantówki, które tworzą ścianę. Ścianki berlińskie należą do jednych z najtańszych sposobów zabezpieczania wykopów. Jest to popularna technologia, a ostateczna cena grodzic zależy od projektu całej inwestycji oraz warunków geotechnicznych, jakie panują w danej lokalizacji.

ścianka berlińska

Warto nadmienić, że tego typu konstrukcja to nie jest ścianka szczelna. Jeśli inwestycja wymaga zabezpieczenia wykopów przed wodami gruntowymi, zastosowanie znajdują ścianki szczelne Larssena. Przy tworzeniu ścian tymczasowych warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, takiej jak Aarsleff, która oferuje specjalistyczne roboty fundamentowe m.in. w budownictwie drogowym, kolejowym i przemysłowym.

Przedsiębiorstwo realizuje projekty na terenie całego kraju, współpracuje z wieloma firmami i korzysta z najnowocześniejszych technologii. Biura regionalne znajdują się m. in. w takich miastach jak Kraków, Rzeszów, Warszawa, Gdańsk czy Katowice. Firma dysponuje także własnym biurem projektowym. Nastawiona jest szczególnie na realizację dużych inwestycji, dlatego często bierze udział w przetargach i posiada olbrzymie doświadczenie zarówno w pracach wykonywanych na rzecz infrastruktury drogowej i kolejowej, jak i budowania fundamentów pod konstrukcje przemysłowe, sportowe czy mieszkalne.

Musisz także przeczytać!

Zdrowie przez ruch: najlepsze ćwiczenia dla każdego pokolenia

Zdrowie przez ruch: najlepsze ćwiczenia dla każdego pokolenia

Sporty ekstremalne: Jak bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę

Sporty ekstremalne: Jak bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *