Najrzadsza krew na świecie

Choć wszyscy wiemy o istnieniu różnych grup krwi, to jednak nie każdy pewnie słyszał o najrzadziej występującej grupie krwi na świecie? Mowa tu o egzotycznie zwanej krwi Bombay.

Co to jest krew Bombay?

Krew Bombay została odkryta przypadkowo, podczas zabiegu, kiedy pacjent z Azji potrzebował szybkiego przetoczenia krwi. To właśnie wówczas odkryto, że jego krew ma zupełnie inny genotyp, niż wszystkie dotychczas znane. Miało to miejsce całkiem niedawno, bo w 1952 roku. Cała sytuacja zaszła w Azji i jak się potem okazało, to właśnie Azja jest kolebką tej specyficznej, orientalnej grupy krwi, zaliczanej do najrzadszej krwi na świecie.

Krew Bombay charakteryzuje się brakiem antygenu H, który obecny jest na czerwonych krwinkach. Za brak tego antygenu odpowiada nieprawidłowe kodowanie enzymów, które to odpowiedzialne są za łączenie się tzw. części białkowej do części cukrowej antygenu. Jak wiadomo, antygen H występuje w każdej z dotychczas odkrytych grup krwi. Aczkolwiek, są też pewne podobieństwa do standardowych grup krwi w krwi typu Bombay. Podobnie jak inne grupy, tu również wyróżnia się czynnik RH, który może być dodatni lub ujemny.

krew Bombay

Krew Bombay występuje niezwykle rzadko. Najczęściej odnotowywana jest w krajach Azji, gdzie pojawia się z częstotliwością 1 przypadek na 10 000 osób. Jak nazwa wskazuje, ta grupa krwi szczególnie często spotykana jest w okolicach Bombaju, gdzie wciąż żyją potomkowie osoby, u której po raz pierwszy została odkryta. Jednak pomimo to, nadal zaliczana jest do najrzadszej grupy krwi na świecie.Musisz także przeczytać!

Rodzaje kasz i ich właściwości

Rodzaje kasz i ich właściwości

Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *