Kogo dotyczy ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Zwolnienie z pracy może odbyć się na wiele sposobów. Wśród rodzajów rozwiązania umowy o pracę można wymienić obustronne porozumienie pracodawcy i pracownika lub oświadczenie wychodzące od jednej ze stron. Niektórzy pracownicy są objęci ochroną przed zwolnieniem, dlatego pracodawca nie ma prawa ich zwolnić, jeżeli zatrudniony sam nie wyrazi takiej woli. Kto jest chroniony prawem pracy?

Wiek przedemerytalny

Pierwszą kategorią pracowników chronionych przed zwolnieniem są osoby, które wkroczyły w wiek przedemerytalny. Pracodawca nie może więc wręczyć wypowiedzenia pracownikowi, jeżeli brakuje mu do emerytury nie więcej niż 4 lata pod warunkiem, że staż pracy daje mu prawo do jej otrzymania. Jeżeli więc ze względu na niewystarczającą ilość przepracowanych lat osoba taka nie jest uprawniona do emerytury, ochrona nie obowiązuje. Według obecnych przepisów wiek emerytalny u kobiet wynosi 60 lat, natomiast u mężczyzn 65.

prawo pracy w Profinfo.pl

Ciąża i urlop macierzyński

Jest to najbardziej chroniona grupa pracowników, do której zaliczają się również mężczyźni korzystający z urlopu tacierzyńskiego. Zwolnieni nie mogą zostać rodzice na urlopie rodzicielskim i wychowawczym. Kobieta w ciąży jest chroniona bez względu na zawartą umowę o pracę, nawet jeżeli jest to okres próbny. Szczegółowe zasady zatrudniania i zwalniania kobiet w okresie ochronnym zostały omówione w publikacjach dotyczących prawa pracy wraz z komentarzem. Ciekawe propozycje można znaleźć na stronie księgarni https://www.profinfo.pl/sklep/prawo-pracy.html. Dostępne są tam pozycje omówione w przystępny sposób, które ułatwią rozwiązanie problematycznych kwestii związanych z zakończeniem umów o pracę w okresie chronionym.

Zwolnienie lekarskie

Pracownicy znajdujący się na urlopie wypoczynkowym lub zdrowotnym, a także będący na zwolnieniu lekarskim również podlegają prawnej ochronie. Jeżeli jednak L4 trwa ponad 3, pracodawca może z takim pracownikiem rozwiązać umowę. Każda usprawiedliwiona nieobecność w pracy, która nie jest winy zatrudnionego, stanowi jego ochronę przed zwolnieniem.

Wyjątki

Ochrona przed zwolnieniem z pracy nie obowiązuje, jeżeli pracownik spełnił przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego. Rażące naruszenie obowiązków, niestosowanie się do poleceń służbowych lub inne sytuacje, które są określone w kodeksie pracy dają podstawę do zwolnienia takiego pracownika w trybie natychmiastowym. Przepisy prawa jasno regulują warunki rozwiązania umowy o pracę w poszczególnych sytuacjach.

Musisz także przeczytać!

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Blaty kuchenne z połyskiem. Struktura Gloss

Blaty kuchenne z połyskiem. Struktura Gloss

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *