Jet lag – jak zmniejszyć objawy

Jet lag pojawia się, kiedy występuje zmiana strefy czasowej. Najsilniej dotyka osoby podróżujące w kierunku wschód – zachód.

Objawy jet lag

Objawy, które mogą wystąpić to zaburzenia snu, obniżenie koncentracji,
zakłócenie apetytu, dezorientacja, bóle głowy, senność, kłopoty żołądkowo-jelitowe oraz silne zmęczenie. Te dolegliwości występują dlatego, że zmiana strefy czasowej zaburza nasz zegar biologiczny. Dokładnie chodzi o zmiany pór dnia i nocy, klimatu i przemiany materii. Nasz organizm potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowo panujących warunków.

sen i wypoczynek

Zmiana strefy czasowej – jak zmniejszyć objawy

Aby nasz organizm lepiej zniósł objawy jet lag, powinniśmy zacząć wcześniej się przygotowywać. Pierwszym krokiem, jet dobry sen. Zadbaj o, żeby trwał przynajmniej 8 godzin. Po dobrze przespanej nocy, organizm będzie miał więcej energii podczas podróży. Drugim krokiem jest odpowiednie przygotowanie do lotu. Zabierz ze sobą zatyczki od uszu, wygodną poduszkę i opaskę na oczy. Ułatwi ci to spanie w samolocie, i zmniejszy objawy jet lag. W dzień wyjazdu jedz tylko lekkostrawne posiłki, które nie obciążają układu trawiennego. Przed podróżą, np. na lotnisku zrób parę ćwiczeń rozciągających. Pozwoli ci to na lepsze odprężenie się w samolocie. Ważne jest odpowiednie nawodnienie podczas podróży. Nie chodzi tu o alkohol, który może pogorszyć objawy związane ze zmianą strefy czasowej. Może to być woda, soki, lub inne napoje bezalkoholowe. Rób sobie krótkie, godzinne drzemki regeneracyjne. Daj sobie czas na relaks, możesz oglądnąć jakiś film, lub poczytać książkę.

Musisz także przeczytać!

Rodzaje kasz i ich właściwości

Rodzaje kasz i ich właściwości

Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Wszystko, co musisz wiedzieć o choinkach w doniczce, zanim je kupisz

Obsługa firm BHP Warszawa – outsourcing szkoleń i usług!

Obsługa firm BHP Warszawa – outsourcing szkoleń i usług!

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Kawa Lavazza – ponad 120 lat tradycji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *