Zbieranie znaczków – jak zacząć?

Filatelistyka to dość popularne hobby z lat 80 i 90, które ponownie wraca do łask. Obecnie zbieranie znaczków jest znacznie łatwiejsze, niż 30 lat temu, nie oznacza to jednak, że nudniejsze, o czym warto przekonać się samemu.

Zbieranie znaczków – jak zacząć?

Oczywiście, najważniejszy jest klaser i w niego musimy się zaopatrzyć, ponieważ znaczki są bardzo delikatne, więc muszą być przechowywane profesjonalnie. Warto pamiętać, że zbieranie znaczków nie dotyczy znaczków z kopert czy pocztówek, ale specjalnie wydawanych w celach hobbystycznych egzemplarzy. Jest ich bardzo dużo, dlatego warto zastanowić się nad kierunkiem, w którym chcemy podążać. Stare znaczki pocztowe będą miały oczywiście większą wartość, ale żeby ją poznać często potrzeba lat praktyki.

Zbieranie znaczków jako inwestycja na przyszłość.

Wiele osób porównuje filatelistykę do numizmatyki (zbierania monet), która może być inwestycją na przyszłość. Czy jest w tym ziarno prawdy? Większość znaczków jest dość tania, nawet egzemplarze z czasów PRL, jednak warto pamiętać, że stare znaczki pocztowe z każdym rokiem będą zyskiwać na znaczeniu i wartości i chociaż teraz ich cena może być niewielka, to za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat może się to zmienić. Jeżeli więc posiadamy klaser z takimi znaczkami, to warto przeczekać jeszcze parę lat i wycenić go ponownie, a być może efekty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania. Ponadto, niektóre znaczki mogą posiadać jakiś defekt albo błąd drukarski, przez co ich wartość będzie znacznie wyższa.

Musisz także przeczytać!

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Co potrzebne będzie w warsztacie samochodowym?

Uszkodzony układ wydechowy

Uszkodzony układ wydechowy

Zalety sztucznej trawy ogrodowej

Zalety sztucznej trawy ogrodowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *